mobil menu
ara ara

Teog yerine gelen yeni merkezi sınav sistemi, LKS 2018

Anasayfa » Haber & Duyuru » Teog yerine gelen yeni merkezi sınav sistemi, LKS 2018
Teog yerine gelen yeni merkezi sınav sistemi, LKS 2018 TEOG'un yerine gelen liselere geçişteki yeni sistemi de, "Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirildi. Bu sistemde veli ve öğrenciler adresine en yakın okula yerleştirilecek".

Bu yeni sistemde, 5 tane tercihte alınacak. Her okul türüne göre hiçbir öğrenci, istemediği bir başka okul türüne yerleştirilmeyecek.

LKS ile amaç liselere sınavsız geçiş.
Yeni sistemde amaç, sınavsız liselere geçişi sağlamak olduğunu belirten bakan Yılmaz, "Bunun için ne yapmak lazım? Bizim bütün liselerimizi fen lisesi ayarına, sosyal bilimler ayarına ve proje okulları ayarına çıkarmamız lazım. Bu yolda gerçekten çok büyük mesafe katettik" diye konuştu.

Liselere Kayıt Sistemi (LKS)

Öğrenci adresine en yakın okula yerleştirilecek.
Nitelikli okulları isteyenler merkezi sınava girecek.
Diğer öğrenciler evlerine yakın 5 okuldan birini tercih edecek.

Merkezi sınava, ülke genelinde belirlenen illerdeki sınırlı sayıda nitelikli okullar için, isteyen 8. sınıf öğrencileri girebilecek. Sınav isteğe bağlı olacak. TEOG yerine gelen Yeni sistemde sınava girmek isteğe bağlı. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değil.

Merkezi sınava girmeyen ya da sınavla bir okula yerleşemeyen öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. Merkezi sınava girmeyenlerin tercih edeceği 5 okul içerisinde Meslek lisesi, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi bulunacak.Haber & Duyuru
ara bölme
forum akademi eğitim atakent sınav etüt atakent ingilizce eğitim
© 2020 FORUM AKADEMİ | Web Tasarım, SEO | kitap42.com